Erozja zębów - jakie pokarmy i napoje mogą wpływać na zęby?

Uśmiechająca się pacjentka siedzi na fotelu dentystycznym

Jednym z najczęstszych problemów, z jakim pacjenci zgłaszają się do gabinetów stomatologicznych są - poza próchnicą - ubytki erozyjne. Mogą dotknąć każdego z nas - erozja zębów może wystąpić u pacjentów w każdym wieku, a jej przyczyny są różnorodne.

Nieleczona erozja może prowadzić do poważnych powikłań - w znacznym stopniu pogarsza estetykę, może być przyczyną nadwrażliwości zębów, a także może dać podłoże do rozwoju choroby próchnicowej. Warto więc wiedzieć, czym jest erozja zębów i jak jej zapobiegać!

 

Czym w zasadzie jest erozja zębów?

Erozja to nieodwracalna utrata tkanek zębów na drodze procesów chemicznych bez udziału bakterii (co odróżnia ten proces od próchnicy, do której dochodzi w wyniku działania kwasów produkowanych przez bakterie).

Do erozji dochodzi w wyniku częstego kontaktu powierzchni zębów z kwasami znajdującymi się m.in. w kwaśnych pokarmach, napojach, a nawet niektórych lekach oraz z kwasami pochodzenia wewnętrznego, czyli w przypadku częstych wymiotów.

Powierzchnie zębów dotkniętych erozją zostają osłabione, a zewnętrzna tkanka zębów - szkliwo - zostaje uszkodzona, przez co zęby łatwiej ulegają dalszemu zniszczeniu przez np. próchnicę.

 

Czym jest kwasowość?

Kwasowość to cecha roztworów chemicznych, która określa zawartość jonów wodorowych (H+) odpowiadających za kwaśność danej substancji. Do jej wyznaczenia stosowana jest skala pH.

Zakres wartości waha się od 0 do 14, przy czym wartość 7 oznacza roztwór obojętny. Wartości niższe niż 7 cechują roztwory kwaśne, natomiast wyższe niż 7 oznaczają roztwory zasadowe. Częste spożywanie kwaśnego jedzenia lub kwaśnych napojów wykazujących niskie pH, czyli niższe niż 5.5 (czasem potocznie określane jako „kwaśne pH”) może w konsekwencji prowadzić do niszczenia tkanek zębów i powstania ubytków erozyjnych.

 

Jaki efekt wywierają kwaśne jedzenie oraz napoje?

Spośród czynników zewnątrzpochodnych, które w największym stopniu wpływają na zwiększenie ryzyka wystąpienia erozji zębów, wymieniamy dietę.

Spożycie pokarmów o niskim pH (niższym niż 5.5) powoduje rozpuszczanie hydroksyapatytów - minerału, z którego zbudowane jest szkliwo, czyli zewnętrzna tkanka zęba. Taka ucieczka minerałów powoduje osłabienie tkanek zęba i może prowadzić m.in. do wystąpienia nadwrażliwości czy progresji próchnicy.

 

Jakie pokarmy mają wysoką kwasowość?

Do erozji szkliwa dochodzi w przypadku częstego spożywania kwaśnych pokarmów, takich jak świeże owoce cytrusowe, a także kwaśnych napojów, w szczególności gazowanych bądź dodatkowo słodzonych, oraz wina i herbat owocowych.

Na ubytki erozyjne powinni szczególnie uważać pacjenci z niskim wydzielaniem śliny oraz problemami z suchością jamy ustnej. Ryzyko powstawania ubytków erozyjnych przy niskim wydzielaniu śliny jest aż pięciokrotnie wyższe!

 

Jak zapobiegać erozji szkliwa?

Warto pamiętać, że to częstotliwość spożywania kwaśnych pokarmów i napojów, a nie ilość, w znaczącym stopniu przyczynia się do występowania erozji.

Szczególnie niekorzystne oddziaływanie na zęby ma nadmierne spożywanie kwasowych produktów między głównymi posiłkami – warto więc powstrzymać się od podjadania między posiłkami, aby nie doprowadzić do uszkodzeń szkliwa.

Ponadto, po spożyciu kwaśnych pokarmów bądź napojów (w tym herbaty i kawy) zalecane jest umycie zębów pastą z fluorem dopiero po upływie 30-60 minut.

Szczotkowanie zębów natychmiast po zadziałaniu czynnika erozyjnego (kwasów) powoduje usunięcie błonki znajdującej się na powierzchni zębów, która chroni szkliwo przed erozją. Należy wybierać pasty do zębów z fluorem, gdyż wzmacniają tkanki zęba i chronią przed utratą minerałów przy kolejnym kontakcie z kwaśnymi pokarmami.

Bibliografia

  • Ann-Katrin Johansson, Ridwaan Omar, Gunnar E. Carlsson, Anders Johansson, Dental Erosion and Its Growing Importance in Clinical Practice: From Past to Present, International Journal of Dentistry, 2012
  • Dominika Wnęk, Dieta w erozji zębów, mp.pl, 2021
  • Zbigniew Jańczuk, Urszula Kaczmarek, Mariusz Lipski, Stomatologia zachowawcza z endodoncją. Zarys kliniczny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2018
  • https://www.britannica.com/science/pH
  • Ewa Rusyan, Etiologia i czynniki modyfikujące erozję zębów, Borgis - Nowa Stomatologia, 2003
    (https://www.czytelniamedyczna.pl/1778,etiologia-i-czynniki-modyfikujace-erozje-zebow.html)
  • Danuta Piątowska, Kariologia współczesna. Postępowanie kliniczne, Med Tour Press International, 2009
author profile

Autorka artykułu lek. dent. Maria Liszewska - absolwentka stomatologii na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Od 5 lat zaangażowana w działalność Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii, gdzie pełni funkcję Narodowego Koordynatora ds. Profilaktyki oraz współorganizatora jednej z największych w Polsce konferencji dla studentów stomatologii oraz młodych lekarzy dentystów - HollyŁódź Smile. Spełnia się jako autorka wpisów edukacyjnych i popularno-naukowych. Interesuje się głównie minimalnie inwazyjnymi technikami nowoczesnej stomatologii oraz profilaktyką chorób jamy ustnej.