Untitled (1920 × 933 px) - 1

Jaka jest różnica między woskowaną a niewoskowaną nicią dentystyczną?

Nitkowanie to wyjątkowo ważna czynność podczas codziennej higieny jamy ustnej - pomaga zapobiegać próchnicy, paradontozie i utracie zębów. Wybór prawidłowej nici dentystycznej ma więc szczególne znaczenie. Stąd mogą pojawić się pytania, którą nić wybrać - woskowaną czy niewoskowaną? - i która nić jest dla mniej najlepsza?

Woskowane i niewoskowane nici dentystyczne

 

W sprzedaży dostępne są różne rodzaje nici: woskowane lub niewoskowane, z fluorem lub bez, czy nasączone środkami zapachowymi. Wybór nici dentystycznej zależy przede wszystkim od stanu jamy ustnej i osobistych preferencji.

 

U niektórych osób nitkowanie wywołuje dyskomfort, często z powodu nadwrażliwości zębów. Inne osoby, np. dzieci i osoby starsze, mają problemy ze stosowaniem nici, gdyż ich zręczność manualna jest ograniczona. W obu przypadkach warto wybrać woskowaną nić nylonową lub gładszą nić z PTFE (polimeru fluorowego o wyjątkowej trwałości) – łatwiej przesuwają się między zębami i zapewniają większy komfort.

 

Zarówno nici woskowane, jak i te wykonane z PTFE są grubsze niż wersje standardowe. Jeśli przestrzenie międzyzębowe są bardzo wąskie, nitkowanie może sprawiać wiele trudności. W takim przypadku warto wybrać niewoskowaną nić nylonową lub specjalną nić z PTFE o mniejszej grubości.

 

Jeśli okaże się, że nie odpowiada Ci żaden rodzaj nici, wypróbuj taśmę dentystyczną. Na rynku dostępne są wersje woskowane i niewoskowane. Są to płaskie wstążki, które wnikają w wąskie szczeliny i czyszczą duże powierzchnie. Są łatwe w użyciu, więc doskonale nadają się dla dzieci i osób starszych.

 

Rekomendowany produkt

  • <span>elmex® </span> Nić dentystyczna chroniąca przed próchnicą

    Nić dentystyczna elmex® do usuwania płytki nazębnej z przestrzeni międzyzębowych chroni przed próchnicą zębów i zapaleniem dziąseł.
    Kup teraz »

Nici dentystyczne do aparatów ortodontycznych

 

Aparaty ortodontyczne sprzyjają gromadzeniu się resztek pokarmu między zębami, a tym samym zwiększają ryzyko powstawania płytki nazębnej i próchnicy. Dlatego też w czasie leczenia ortodontycznego należy dokładnie nitkować zęby. Jak się okazuje, nie jest to takie proste.

 

Osoby noszące aparat ortodontyczny powinny czyścić zęby specjalną nicią. Nić składa się z 3 elementów: sztywnego krótkiego odcinka, puszystej części i długiej nawoskowanej nici. Taka budowa nici umożliwia czyszczenie przestrzeni za łukami ortodontycznymi, przestrzeni miedzyzębowych i zamków. Mimo to, nitkowanie zębów z założonym aparatem może być naprawdę skomplikowane. Nić woskowana łatwiej przesuwa się między zębami i nie strzępi się tak szybko. Jeśli jednak nie odpowiada Ci to rozwiązanie, wypróbuj szczoteczkę międzyzębową.

 

Jak nitkować zęby?

 

Skuteczność nici zależy nie tylko od jej rodzaju, ale również od stosowanej techniki nitkowania. Oto, jak należy nitkować zęby:

 

1. Czynność należy zawsze wykonywać czystymi dłońmi, co minimalizuje ryzyko przeniesienia bakterii ze skóry do jamy ustnej.

 

2. Z opakowania wystarczy oderwać około 40 cm nici i owinąć ją wokół palców, pozostawiając między nimi około 2–3 cm nitki.

 

3. Następnie trzeba ją wsunąć między zęby i przesuwać w górę i w dół, zarówno po powierzchni zęba, jak i pod linią dziąseł. W taki sam sposób należy wyczyścić każdy ząb.

 

Regularny wzorzec nitkowania (z góry do dołu i z lewej do prawej) pomoże Ci upewnić się, że wszystkie miejsca zostały dokładnie wyczyszczone. Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie, regularne wizyty u stomatologa i nitkowanie to doskonały sposób na piękny uśmiech. Dentysta pomoże Ci wybrać nić dentystyczną najlepszą dla Ciebie i przedstawi Ci prawidłowe techniki nitkowania.

Więcej artykułów