Erozja szkliwa: przyczyny i zapobieganie

Erozja szkliwa: przyczyny i zapobieganie

O erozji szkliwa mówimy wtedy, gdy zębina ulega odsłonięciu, a ząb traci barwę, staje się wrażliwy i zauważalnie mniejszy. Dowiedz się, dlaczego tak się dzieje i jak można zapobiec tym zmianom, a zachowasz piękny uśmiech.

Czym jest erozja szkliwa?

Erozja szkliwa, czyli uszczuplenie twardej, zewnętrznej warstwy zęba, spowodowana jest działaniem kwasów.

Jakie jest źródło kwasów uszkadzających szkliwo?

Jak wyjaśnia portal Dentonet, istnieje wiele czynników powodujących kwasową erozję szkliwa:

1. Czynniki ryzyka związane z pokarmem

Źródłem kwasów są przede wszystkim: napoje energetyczne, orzeźwiające, gazowane, soki cytrusowe, sosy typu winegret, marynaty, białe wino, piwo oraz owoce: rabarbar, grapefruit, jabłko, porzeczki, wiśnie, maliny, śliwki, morele, czereśnie, jabłka, a z warzyw: szczaw, rukiew, szparagi, brukselka, pomidory, karczochy.

2. Zaburzenia odżywiania, takie jak bulimia czy anoreksja

Cechą wspólną obu chorób jest obecność wymiotów, które powodują erozję szkliwa.

3. Refluks żołądkowo-przełykowy

Refluks żołądkowo-przełykowy polega na zawracaniu kwaśnej treści z żołądka do przełyku. Dochodzi do tego, ponieważ obniżone jest napięcie zwieracza dolnego przełyku, który w naturalnych warunkach powinien funkcjonować jak wrota zamykające światło tego narządu po przejściu pokarmu do żołądka. Jeśli kwaśna treść z żołądka jest zarzucana do przełyku wielokrotnie, w błonie śluzowej tego ostatniego może rozwinąć się stan zapalny

4. Zażywanie leków

Niebezpieczne dla zębów jest przewlekłe zażywanie leków w postaci tabletek do ssania z zawartością witaminy C, aspiryny, preparatów żelaza do picia. Również leki zmniejszające wydzielanie śliny (np. psychotropowe, antyhistaminowe, odwadniające, obniżające apetyt) powodują erozję szkliwa.

5. Zaburzenia wydzielania śliny

Ryzyko erozji szkliwa występuje u wszystkich osób z zaburzonym wydzielaniem śliny. Suchość w ustach, czyli kserostomia, spowodowana jest zmniejszeniem lub całkowitym zahamowaniem wydzielania śliny. Brak śliny w ustach jest przyczyną dyskomfortu, gdyż pojawia się uczucie lepkości, suchość, pieczenie języka i bolesne zmiany w obrębie jamy ustnej.

Jakie są objawy erozji szkliwa?

Objawy erozji szkliwa to m.in.:

 •  Odbarwienie – Zęby mogą wydawać się bardziej żółte niż zwykle, ponieważ w miarę jak uszczupla się prześwitująca warstwa szkliwa, żółtawa zębina staje się coraz bardziej widoczna.
 •  Przezroczystość – Przednie zęby mogą wydawać się przezroczyste, przede wszystkim w okolicach krawędzi gryzących.
 •  Ból zęba – Gdy warstwa szkliwa zużywa się na skutek działania kwasów pochodzących z żywności, napojów i innych źródeł, zaczyna odsłaniać się zębina, czemu towarzyszy ból i nadwrażliwość zęba.

Jak zapobiegać erozji szkliwa?

Aby zmniejszyć ryzyko erozji szkliwa i odsłonięcia zębiny, przestrzegaj następujących zaleceń:

 •  Ogranicz spożycie kwaśnych produktów spożywczych, takich jak napoje gazowane i cytrusowe soki owocowe. Jeśli bardzo je lubisz, spożywaj je w porze posiłków, aby ograniczyć ich niekorzystny wpływ na szkliwo.
 •  Po spożyciu kwaśnych produktów spożywczych natychmiast przepłucz wodą jamę ustną.
 •  Napoje gazowane i soki owocowe najlepiej pić przez słomkę – w ten sposób zęby unikną kontaktu z kwasami. Nie przepłukuj jamy ustnej napojem!
 •  Po spożyciu posiłku wypij szklankę mleka lub zjedz kawałek sera, aby zneutralizować kwasy.
 •  Żuj gumy z ksylitolem, bo pomagają zneutralizować kwasy pochodzące z żywności i napojów.
 •  Jeśli dokucza Ci suchość w ustach lub inny problem związany z wydzielaniem śliny, pij więcej wody w ciągu dnia.
 •  Suchość w ustach można złagodzić stosując płyn do płukania jamy ustnej wskazany przez dentystę; możesz również zapytać lekarza o możliwość zmiany leków odpowiedzialnych za ten stan.
 •  Używaj szczoteczki z miękkim włosiem i unikaj nadmiernego pocierania.
 •  Używaj pasty z fluorem, która wzmocni Twoje zęby i wspomoże je w walce z próchnicą.
 •  Jeśli Twoje zęby weszły w kontakt z kwasami pochodzącymi z żywności lub napojów i są podatne na erozję, umyj je natychmiast po spożyciu posiłku albo odczekaj kilka godzin, zanim przystąpisz do szczotkowania. Kwas zmiękcza szkliwo, przez co staje się ono podatniejsze na erozję podczas szczotkowania.
 •  Stosuj płyny do płukania ust zapobiegające erozji szkliwa.

Jak można naprawić uszkodzenia spowodowane erozją?

Szkliwa uszkodzonego na skutek erozji nie można odbudować! Ochrona tej warstwy ma więc zasadnicze znaczenie. Dentysta jest w stanie rozpoznać pierwsze oznaki erozji, więc nie zapominaj o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym, zwłaszcza jeśli należysz do grupy ryzyka. Lekarz powie Ci, jak zadbać o jamę ustną i wskaże, w jaki sposób możesz zapobiec dalszemu uszkodzeniu szkliwa. W przypadku zaawansowanej erozji dentysta może zalecić Ci założenie korony, wypełnienia kompozytowego lub licówek, które zamaskują uszkodzenia. Pamiętaj jednak, że na dzień dzisiejszy odbudowa utraconego szkliwa jest niemożliwa.

Więcej artykułów