Jak powstają ubytki? | elmex®

Próchnica pojawia się u ludzi w każdym wieku i jest w znacznym stopniu uzależniona od diety – co i jak często jemy; jak dbamy o zęby po posiłku oraz czy stosujemy pastę do zębów z fluorem. Pewne znaczenie mają również uwarunkowania dziedziczne.

Ubytki nie pojawiają się nagle lecz po dłuższym czasie. 

Bakterie gromadzą się na powierzchni zębów, tworząc płytkę nazębną. Pierwszymi objawami próchnicy są małe białe plamki na szkliwie – jest to tak zwana próchnica początkowa.

Brak poprawy higieny lub niewłaściwa higiena oraz niestosowanie preparatów z fluorem prowadzą do rozwoju próchnicy.

Szkliwo na powierzchni zęba stopniowo ulega destrukcji, aż do odsłonięcia wrażliwej zębiny. W fazie zaawansowanej powierzchnia załamuje się i pojawia się ubytek.

Zapobieganie próchnicy – jak można się chronić?

  • Codzienne dwukrotne szczotkowanie po posiłkach
  • Pasta do zębów z fluorem delikatnie i skutecznie usuwa płytkę nazębną
  • Codzienne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną lub szczoteczką do przestrzeni międzyzębowych
  • Codzienne stosowanie płukanki do ust zawierającej fluor
  • Nanoszenie na zęby – 1 raz w tygodniu – żelu fluorowego intensywnie wzmacniającego/utwardzającego szkliwo
  • Profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie stomatologicznym
  • Kontrola dentystyczna dwa razy w roku

Jak rozpoznać próchnicę?

Każdy może samodzielnie regularnie kontrolować swoje zęby za pomocą lusterka, by sprawdzić, czy na białym szkliwie pojawiają się zmiany. Zmiany oznaczają zazwyczaj demineralizację. Demineralizację można leczyć za pomocą odpowiedniej terapii fluorowej, pod kontrolą dentysty, bez konieczności opracowywania ubytku wiertłem.

Dlaczego elmex®?

elmex® oferuje skuteczne produkty dla dorosłych i dzieci, odpowiadające ich indywidualnym potrzebom. Nasze produkty współgrają ze sobą i wzajemnie wzmacniają swoje działanie.

Pasty do zębów oraz płyny do płukania ust elmex® to gama, która zawiera szczególnie skuteczne składniki remineralizujące zęby i efektywnie chroniące je przed ubytkami.

Szczoteczki do zębów elmex® umożliwiają dokładne usuwanie płytki nazębnej, nawet w przestrzeniach międzyzębowych. Ponadto produkty do przestrzeni międzyzębowych elmex® optymalizują skuteczność czyszczenia pomiędzy zębami, znacząco zmniejszając ryzyko wystąpienia próchnicy.