Untitled (1920 × 933 px) - 1

Domowe sposoby na ból zęba

Wielu z nas chociaż raz w życiu doświadcza bólu zęba.Ten problem jest tak powszechny, że Światowa Organizacja Zdrowia traktuje walkę z bólem zęba jako jeden z globalnych celów wyznaczonych w ramach programu zdrowia jamy ustnej. Ale co możesz zrobić, gdy nagle doświadczysz przeraźliwego bólu zęba, który utrudnia normalne funkcjonowanie? Poniżej znajdziesz kilka pomysłów, co robić w takich przypadkach.

Czym jest ból zęba i jakie są jego przyczyny?

 

Ból zęba może przejawiać się w postaci łagodnego dyskomfortu, ostrego kłucia, tępego ucisku albo nieprzyjemnego pulsowania. Przyczyną są przede wszystkim uszkodzenia zębów, np. w wyniku próchnicy. Gdy uszkodzeniu ulega szkliwo zęba, odsłonięta zostaje zębina. Szkodliwe bakterie i toksyny przemieszczają się kanalikami zębinowymi w kierunku miazgi zajmującej wnętrze zęba. W miazdze znajdują się naczynia krwionośne i nerwy, gdzie rozwija się stan zapalny, któremu towarzyszy nieprzyjemny ból zęba.

 

Portal Infodent24 wymienia inne przyczyny:

 

 • ropień zęba – stan zapalny w okolicy tkanek otaczających wierzchołek korzenia, czyli tej części zęba, która jest zakotwiczona w kości szczęki lub żuchwy. Z medycznego punktu widzenia ropień definiuje się jako ograniczony zbiornik powstały w wyniku uszkodzenia i zniszczenia okolicznych tkanek. Wnętrze ropnia wypełnia ropa – gęsty płyn, zawierający resztki obumarłych komórek oraz bakterie,
 • uraz mechaniczny,
 • wypadnięcie plomby,
 • zapalenie miazgi,
 • suchy zębodół,
 • zaburzenie pracy układu żucia: zębów, mięśni żucia i stawów skroniowo-żuchwowego (choroba okluzyjna). Jednym z nich jest bruksizm, czyli mimowolne zaciskanie oraz zgrzytanie zębami, które powoduje uszkodzenia zębów, przyzębia oraz stawów skroniowo-żuchwowych,
 • neuralgia nerwu trójdzielnego.

Rekomendowane produkty

 • <span>elmex® </span>Szczoteczka do zębów Ultra Soft

  Szczoteczka do zębów elmex® Ultra Soft posiada ultra gęste, miękkie i cienkie włókna, aby efektywnie czyścić zęby i dbać o delikatne dziąsła.
  Kup teraz »
 • <span>elmex® Przeciw Próchnicy</span> Żel

  Żel Elmex zmniejsza ryzyko próchnicy, wzmacnia szkliwo zębów, remineralizuje pierwotną próchnicę i leczy nadwrażliwość szyjek zębowych.
  Kup teraz »

Jak uśmierzyć ból zęba?

 

Jeśli ból zęba jest tak silny, że uniemożliwia Ci jedzenie lub mowę, bądź wystąpiły u Ciebie objawy infekcji, nie zwlekaj i natychmiast udaj się do dentysty. Objawy infekcji to m.in.:

 

 • obrzęk lub zaczerwienienie w okolicach objętych bólem,
 • obrzęk twarzy, szyi lub szczęki,
 • trudności w przeżuwaniu, gryzieniu lub upośledzona mowa,
 • gorączka,
 • nieprzyjemny zapach z ust lub posmak.

 

Jeśli ból zęba nie ustępuje po dwóch dniach, jak najszybciej skontaktuj się z dentystą. Aby w międzyczasie samemu złagodzić ból i dyskomfort, wypróbuj poniższe domowe sposoby:

 

1. Płukanie jamy ustnej roztworem soli

 

Osolona woda to naturalny środek dezynfekujący. Usuwa również cząstki pokarmu i inne resztki zalegające między zębami. Wymieszaj 1/2 łyżeczki soli w szklance ciepłej wody i wypłucz jamę ustną.

 

2. Płukanie jamy ustnej wodą utlenioną

 

Nadtlenek wodoru zabija bakterie, zmniejsza płytkę nazębną, hamuje krwawienie z dziąseł i uśmierza ból zębów. Wodę utlenioną zwierającą 3% nadtlenku wodoru należy wymieszać z wodą w równych proporcjach, a następnie przepłukać jamę ustną roztworem i wypluć.

 

3. Zimny okład

 

Zimny okład może uśmierzyć ból, zwłaszcza jeśli wystąpił na skutek urazu. Zimno zmniejsza również obrzęk i stan zapalny. Przyłóż torebkę lodu owiniętą ręcznikiem do okolicy objętej bólem i przytrzymaj przez 20 minut. W razie potrzeby powtarzaj co kilka godzin.

 

4. Torebki z herbatką miętową

 

Torebki z herbatką miętową uśmierzają ból i wykazują korzystny wpływ na wrażliwe dziąsła. Zużytą torebkę należy najpierw ochłodzić, a następnie przyłożyć do okolicy objętej bólem.

 

5. Czosnek

 

Czosnek odstrasza nie tylko wampiry! Zabija szkodliwe bakterie, które sprzyjają powstawaniu płytki nazębnej i powodują ból zęba. Wykazuje również działanie uśmierzające. Miażdż ząbek czosnku, aż powstanie pasta, a następnie przyłóż ją do okolicy objętej bólem. Możesz również rozgryźć świeży ząbek czosnku.

 

6. Ekstrakt z wanilii

 

Wanilia to powszechnie znany przeciwutleniacz, natomiast ekstrakt z wanilii zawiera alkohol, który może uśmierzyć ból. Na pewno smakuje i pachnie lepiej niż czosnek! Nałóż małą ilość ekstraktu na palec lub wacik i przykładaj kilka razy dziennie bezpośrednio do okolicy objętej bólem.

 

7. Goździki

 

 

Goździki stosowano w leczeniu bólu zęba od zarania dziejów. Olejek goździkowy to środek o udowodnionym działaniu antyseptycznym, który może skutecznie uśmierzyć ból i złagodzić stan zapalny. Nałóż małą ilość olejku na wacik i przyłóż do okolicy objętej bólem. Możesz również rozpuścić olejek goździkowy w kilku kroplach oliwy z oliwek lub wody, bądź dodać kroplę olejku do małej szklanki wody, a następnie wypłukać usta. Powtarzaj kilka razy dziennie.

 

8. Liście gujawy

 

Liście gujawy wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Możesz je żuć w całości lub zmiażdżyć i dodać do wrzątku, a po ostudzeniu zrobić płukankę.

 

9. Perz

 

Perz może złagodzić stan zapalny w jamie ustnej, a tym samym uśmierzyć ból zęba. Dzięki wysokiej zawartości chlorofilu roślina zwalcza bakterie i zapobiega infekcjom. Możesz użyć soku z perzu jako płynu do płukania ust.

 

10. Tymianek

 

Tymianek wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwutleniające. Stosowany jest w leczeniu bólu zęba. Nałóż kilka kropel olejku tymiankowego i kilka kropli wody na wacik, a następnie przyłóż go do okolicy objętej bólem. Możesz również wymieszać kilka kropli olejku w wodzie i przepłukać usta roztworem.

 

 

Pamiętaj jednak, że tych kilka przedstawionych domowych sposobów na uśmierzenie bólu zęba nie zastąpi konsultacji ze stomatologiem, który pomoże Ci ustalić jego przyczynę! Przede wszystkim przestrzegaj zasad prawidłowej higieny jamy ustnej – szczotkuj zęby dwa razy dziennie pastą zawierającą fluor, a dzięki temu skutecznie zapobiegniesz próchnicy.

Więcej artykułów