Nakładanie pasty do zębów na szczoteczkę

Czy warto szczotkować zęby pastą bez fluoru?

Fluorek (związek fluoru) to minerał naturalnie występujący w wodzie, glebie i niektórych produktach spożywczych. Zapobiega próchnicy, więc często dodawany jest do wody pitnej i past do zębów. W ostatnich latach bezpieczeństwo i skuteczność stosowania tego związku były jednak szeroko dyskutowane. Czy warto więc szczotkować zęby pastą bez fluoru?

Czy warto szczotkować zęby pastą bez fluoru?

 

Przyczyną próchnicy jest płytka nazębna – kleiste skupisko bakterii, które żywi się cukrem pochodzącym z żywności i produkuje kwasy atakujące zęby. Działanie tych kwasów powoduje utratę wapnia i fosforanów w szkliwie.

 

Ślina neutralizuje kwasy i uzupełnia zapasy wapnia i fosforanów, dzięki czemu zęby stają się mocniejsze. Jeśli jednak spożywasz dużo słodkich produktów, utrata minerałów następuje szybciej niż ich uzupełnienie. W zębach zaczyna się wtedy rozwijać próchnica.

 

Fluorek łączy się z wapniem i fosforanem, wzmacniając strukturę zębów i zmniejszając utratę minerałów. Podobnie jak ślina, wspomaga remineralizację zębów poddanych działaniu kwasów. Zapasy fluorku muszą być jednak odnawiane na bieżąco, dlatego właśnie dodaje się go do past.

Czy szczotkowanie zębów pastą bez fluoru zapobiega próchnicy?

 

Niektóre osoby za wszelką cenę unikają suplementacji fluoru, a więc również past do zębów zawierających ten pierwiastek. Zamiast nich wybierają pasty niezawierające fluoru albo zawierające inne aktywne składniki, takie jak hydroksyapatyt.

 

Badacze nadal nie są zgodni co do tego, czy substytuty fluorków, takie jak hydroksyapatyt, skutecznie zapobiegają próchnicy. Jak jednak wynika z badań przytaczanych przez portal Infodent24, pasty do zębów niezawierające fluoru nie zapobiegają próchnicy w takim samym stopniu, jak pasty z fluorem, a jak dodaje portal Dentonet, sukces w zwalczaniu próchnicy zależy od stosowania past do zębów zawierających ten związek.

Rekomendowane produkty

  • Opakowanie pasty do zębów Elmex Przeciw Próchnicy z aminofluorkiem.

    Pasta do zębów elmex® Przeciw Próchnicy

    Pasta do zębów elmex® Przeciw Próchnicy z aminofluorkiem pomaga zapobiegać powstawaniu próchnicy i remineralizuje uszkodzone szkliwo.
    Kup teraz »

Dlaczego wiele osób unika stosowania past do zębów z fluorem?

 

W ostatnich latach pojawiło się wiele głosów kwestionujących bezpieczeństwo stosowania fluorków. Jak wskazuje Infodent24, niektóre ze stron internetowych straszą skutkami ubocznymi wchłaniania fluoru. Te najbardziej radykalne wymieniają nawet artretyzm, spadek męskiej płodności, choroby tarczycy, ryzyko zachorowania na nowotwór, uszkodzenia mózgu czy mniejszy wskaźnik IQ.

Czy stosowanie fluorków jest bezpieczne?

 

Tak. Zgodnie ze stanowiskiem polskich ekspertów dotyczącym indywidualnej profilaktyki fluorkowej u dzieci i młodzieży, stosowanie fluoru jest skuteczne i bezpieczne, jeśli przestrzega się ustalonych reguł.

Czy stosowanie past do zębów z fluorem jest bezpieczne dla dzieci?

 

Tak, chociaż małe dzieci podczas mycia zębów powinny znajdować się pod nadzorem dorosłych, ponieważ może się zdarzyć, że podczas mycia połkną pastę. Jeśli będzie się to zdarzać zbyt często, może rozwinąć się u nich fluoroza, czyli stan charakteryzujący się powstawaniem plam na zębach i dziurek. W przypadku dzieci i młodzieży najlepiej sprawdza się pasta do zębów zawierająca 1450-1500 ppm fluoru. Wskazówki ekspertów dotyczące stosowania fluoru u dzieci poniżej 6. roku życia znajdują się tutaj.

 

Podsumowując, istnieje wiele sprzecznych informacji dotyczących stosowania past do zębów z fluorem. Eksperci jednak zgodnie twierdzą, że są one nie tylko bezpieczne, ale również zapobiegają próchnicy skuteczniej niż pasty bez fluoru. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości dotyczących stosowania past z fluorem, skonsultuj się z dentystą.

Więcej artykułów