Wyrzynanie się pierwszych zębów u dziecka

Wyrzynanie się pierwszych zębów u dziecka

Pojawienie się pierwszego zęba u dziecka jest w oczach rodziców prawdziwym wydarzeniem, jednak dla malucha oznacza to ciężki czas. Będzie mu dokuczać ból związany z ząbkowaniem, który na szczęście można złagodzić. Oto czego możesz oczekiwać w tym trudnym okresie.

Kiedy zaczyna się ząbkowanie?

Jak wyjaśnia portal Medonet, ząbkowanie rozpoczyna się zazwyczaj w okolicy 6. miesiąca życia, jednak nie jest to złota reguła i czasem ząbkowanie może wystąpić z kilkutygodniowym opóźnieniem lub wyprzedzeniem. Każde dziecko jest inne i rozwija się we własnym tempie. Niektóre dzieci rodzą się z zębami, choć jest to bardzo rzadkie zjawisko. Pierwszy ząb może wyrznąć się w 12. miesiącu i jest to zupełnie normalne. Jeśli więc do 6. miesiąca nie zauważysz u dziecka oznak ząbkowania, nie przejmuj się!

Kolejność wyrzynania się zębów

Jak wyjaśniają badacze z Zakładu Stomatologii Dziecięcej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w pierwszej fazie ząbkowania wszystkie zęby wyrzynają się wcześniej w żuchwie niż w szczęce, zarówno u dziewcząt, jak i u chłopców. W drugiej fazie kolejność pojawiania się zębów w szczęce i w żuchwie przedstawia się następująco: pierwszy ząb przedtrzonowy, kieł, drugi ząb przedtrzonowy, drugi ząb trzonowy. Równolegle z pierwszym zębem przedtrzonowym w szczęce wyrzyna się kieł w żuchwie u dziewcząt.

Objawy ząbkowania

U szczęśliwców nie pojawiają się żadne dokuczliwe objawy ząbkowania, jednak większość dzieci zacznie je wykazywać, zanim wyrznie się im pierwszy ząb. Badacze z Zakładu Stomatologii Dziecięcej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wymieniają typowe zmiany zachowania:

  • Gryzienie twardych przedmiotów
  • Obfite ślinienie
  • Niepokój, zaburzenia snu
  • Brak łaknienia

Stwierdza się również występowanie biegunek i gorączki. Jeśli u Twojego dziecka wystąpi którykolwiek z tych objawów lub jeśli niepokoją Cię inne zmiany w zachowaniu dziecka, skonsultuj się z lekarzem.

Jak pomóc ząbkującemu dziecku?

Jeśli u ząbkującego dziecka występują objawy stresu, poświęć mu dodatkową uwagę i częściej przytulaj, a ukoisz jego cierpienie. Jak podaje portal ABC Zdrowie, masowanie dziąseł dziecka palcami może złagodzić ból. Najpierw dokładnie umyj ręce, a potem delikatnie masuj dziąsła.

Dziecko może zacząć gryźć wszystko, co znajduje się w jego zasięgu – nacisk twardych przedmiotów na dziąsła uśmierza ból. Młodszym dzieciom można podać schłodzony (ale nie zamrożony) gryzak, a dzieciom odstawionym od piersi – chłodne kawałki owoców lub warzyw, paluszki chlebowe lub skórki. Nadmierne ślinienie może spowodować wysypkę. Upewnij się, że delikatna skóra wokół ust, policzków i szyi dziecka jest zawsze sucha i zmieniaj przemoczone śliniaczki.

Dbanie o pierwsze ząbki dziecka

Jak wyjaśnia portal Medicover, pojawienie się pierwszego ząbka oznacza, że czas rozpocząć codzienną rutynę związaną z higieną jamy ustnej dziecka. Dziecko, podobnie jak osoba dorosła, powinno myć zęby minimum dwa razy dziennie (rano i wieczorem) przez 2–3 minuty. Aby zapobiec powstawaniu ubytków, stosuj bardzo małą ilość pasty do zębów zawierającej co najmniej 1000 ppm fluoru.

Prawidłowe nawyki związane z higieną jamy ustnej najlepiej wpajać dziecku już na wczesnych etapach życia. Proaktywne podejście do zdrowia jamy ustnej Twojego dziecka zapewni mu piękny uśmiech zarówno w okresie ząbkowania, jak i później.

 

Więcej artykułów