Untitled design - 1

Wyrzynanie się pierwszych zębów u dziecka - jak dbać w tym czasie o higienę jamy ustnej?

Pojawienie się pierwszego zęba u dziecka jest w oczach rodziców prawdziwym wydarzeniem, jednak dla malucha oznacza to ciężki czas. Będzie mu dokuczać ból związany z ząbkowaniem, który na szczęście można złagodzić. Oto czego możesz oczekiwać w tym trudnym okresie ząbkowania.

Kiedy zaczyna się ząbkowanie?

 

Jak wyjaśnia portal Medonet, ząbkowanie rozpoczyna się zazwyczaj w okolicy 6. miesiąca życia, jednak nie jest to złota reguła i czasem ząbkowanie może wystąpić z kilkutygodniowym opóźnieniem lub wyprzedzeniem. Każde dziecko jest inne i rozwija się we własnym tempie. Niektóre dzieci rodzą się z zębami, choć jest to bardzo rzadkie zjawisko. Pierwszy ząb może wyrznąć się w 12. miesiącu i jest to zupełnie normalne. Jeśli więc do 6. miesiąca nie zauważysz u dziecka oznak ząbkowania, nie przejmuj się!

 

Kolejność wyrzynania się zębów

 

Jak wyjaśniają badacze z Zakładu Stomatologii Dziecięcej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w pierwszej fazie ząbkowania wszystkie zęby wyrzynają się wcześniej w żuchwie niż w szczęce, zarówno u dziewcząt, jak i u chłopców. W drugiej fazie kolejność pojawiania się zębów w szczęce i w żuchwie przedstawia się następująco: pierwszy ząb przedtrzonowy, kieł, drugi ząb przedtrzonowy, drugi ząb trzonowy. Równolegle z pierwszym zębem przedtrzonowym w szczęce wyrzyna się kieł w żuchwie u dziewcząt.

Objawy ząbkowania

 

U szczęśliwców nie pojawiają się żadne dokuczliwe objawy ząbkowania, jednak większość dzieci zacznie je wykazywać, zanim wyrznie się im pierwszy ząb. Oto typowe zmiany zachowania u takich dzieci:

 

 • gryzienie twardych przedmiotów,
 • obfite ślinienie,
 • niepokój i zaburzenia snu,
 • brak łaknienia,
 • czasami występowanie biegunek i gorączki.

 

Jeśli u Twojego dziecka wystąpi którykolwiek z tych objawów lub jeśli niepokoją Cię inne zmiany w zachowaniu dziecka, zawsze skonsultuj je z lekarzem.

Rekomendowane produkty

 • <span>elmex® Dla dzieci</span> Szczoteczka do nauki mycia zębów dla dzieci w wieku 0-3 lat

  Szczoteczka do nauki mycia zębów dla dzieci w wieku 0 - 3 lat opracowana z myślą o łagodnej pielęgnacji i czyszczeniu pierwszych ząbków.
  Kup teraz »
 • <span>elmex® Dla dzieci</span> Pasta do zębów dla dzieci w wieku 0 - 6 lat

  Pasta do zębów elmex® Dla Dzieci z aminofluorkiem. Dla dzieci w wieku 0 - 6 lat.
  Kup teraz »

Jak pomóc ząbkującemu dziecku?

 

Jeśli u ząbkującego dziecka występują objawy stresu, poświęć mu dodatkową uwagę i częściej przytulaj, a ukoisz jego cierpienie. Masowanie dziąseł dziecka palcami może złagodzić ból. Najpierw dokładnie umyj ręce, a potem delikatnie masuj dziąsła.

 

Dziecko może zacząć gryźć wszystko, co znajduje się w jego zasięgu – nacisk twardych przedmiotów na dziąsła uśmierza ból. Młodszym dzieciom można podać schłodzony (ale nie zamrożony!) gryzak, a dzieciom odstawionym od piersi chłodne kawałki owoców lub warzyw, paluszki chlebowe lub skórki. Zdarza się, że nadmierne ślinienie się może spowodować wysypkę. Upewnij się, że delikatna skóra wokół ust, policzków i szyi dziecka jest zawsze sucha i zmieniaj przemoczone śliniaczki.

Dbanie o pierwsze ząbki dziecka

 

Pojawienie się pierwszego ząbka oznacza, że czas rozpocząć codzienną rutynę związaną z higieną jamy ustnej dziecka. Dziecko, podobnie jak osoba dorosła, powinno myć zęby minimum dwa razy dziennie (rano i wieczorem) przez 2–3 minuty. Aby zapobiec powstawaniu ubytków, stosuj bardzo małą ilość pasty do zębów zawierającej co najmniej 1000 ppm fluoru. Prawidłowe nawyki związane z higieną jamy ustnej najlepiej wpajać dziecku już na wczesnych etapach życia. Proaktywne podejście do zdrowia jamy ustnej Twojego dziecka zapewni mu piękny uśmiech zarówno w okresie ząbkowania, jak i później.

Więcej artykułów