Uśmiechnięta kobieta i dziecko leżące twarzami do siebie

Jak zapobiec rozwojowi nieładnych zębów u dzieci?

Choć rodzice są odpowiedzialni za zdrowie i samopoczucie dziecka, a więc również za stan jego zębów, to problem schorzeń jamy ustnej wśród dzieci jest bardziej popularny, niż nam się wydaje. Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Medicover Stomatologia, aż 33% dzieci w wieku 6 lat ma problemy z próchnicą zębów. Może ona powodować u dzieci nieestetyczny wygląd, np. ciemne plamy na zębach. Jednak czy u dzieci z „brzydkimi”, tj. mniej estetycznymi, zębami można zrobić coś, by zapobiec tym problemom? Dowiedz się, jak zadbać o zęby dziecka i zapewnić mu piękny uśmiech przez całe życie.

Czy zęby mleczne mają tu jakiekolwiek znaczenie?

 

Jeszcze do niedawna wśród wielu rodziców popularne było przekonanie, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć, bo i tak wkrótce wypadną. To niestety mit, który może poważnie zaszkodzić małym pacjentom. Mleczaki są mniej zmineralizowane niż zęby stałe, a tym samym podatniejsze na działanie bakterii. Prawidłowa higiena jamy ustnej ma zasadnicze znaczenie w zapobieganiu próchnicy u dziecka.

Czy warto się przejmować ubytkami w zębach mlecznych?

 

Tak. Próchnica to jeden czynników sprzyjających rozwojowi nieestetycznie wyglądających zębów. Skutki nieleczonej próchnicy mogą być katastrofalne dla dziecka i mogą być to m.in. problemy z uzębieniem stałym. Zaś do rozwoju krzywych zębów przyczynić może się zbyt szybkie wypadnięcie zębów mlecznych. Dzieje się tak, gdyż zęby te przygotowują przestrzeń pod zęby stałe.

W jakim wieku należy zacząć szczotkować dziecku zęby?

 

Prawidłowe nawyki związane z higieną jamy ustnej należy rozwijać u dziecka już w momencie pojawienia się pierwszego mleczaka (około 6. miesiąca życia). Zęby należy myć dwa razy dziennie. Wykonuj łagodne, koliste ruchy, również w okolicach zetknięcia zębów i dziąseł. Pamiętaj, że podczas ząbkowania dziąsła dziecka stają się szczególnie wrażliwe. Gdy maluch podrośnie i będzie w stanie utrzymać szczoteczkę, zachęć go do samodzielnego szczotkowania. Do 7. roku życia obserwuj dziecko podczas mycia zębów – w ten sposób upewnisz się, że robi to prawidłowo i podczas mycia zębów nie połyka pasty.

Kiedy zabrać dziecko do dentysty?

 

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty powinna odbyć się między 18. a 24. miesiącem życia. Na podstawie położenia pierwszych mlecznych zębów trzonowych oraz siekaczy lekarz oceni, czy maluch ma wadę zgryzu. To również świetna okazja, aby zadać lekarzowi pytania dotyczące tego, jak zadbać o zęby dziecka. Od 18. miesiąca dziecko powinno odwiedzać dentystę raz w roku.

Rekomendowane produkty

 • Opakowanie pasty do zębów dla dzieci Elmex z rysunkiem wesołej myszki

  Pasta do zębów elmex® Dla Dzieci 0-6 lat

  Pasta do zębów elmex® Dla Dzieci z aminofluorkiem. Dla dzieci w wieku 0 - 6 lat.
  Kup teraz »
 • Opakowanie pasty do zębów Elmex Junior

  Pasta do zębów elmex® Junior

  Pasta do zębów elmex® Junior z aminofluorkiem to ochrona nowych zębów stałych przed próchnicą.
  Kup teraz »

Dlaczego niektóre dzieci mają nieładne zęby?

 

Istnieje wiele czynników sprzyjających rozwojowi nieestetycznych zębów. Są to m.in.:

 

 •  dieta – słodkie napoje to główna przyczyna. Rodzice mogą sądzić, że soki to doskonała alternatywa dla napojów gazowanych, ale sok jabłkowy może zawierać nawet tyle samo łyżeczek cukru co cola! Herbatniki, batoniki i gotowe potrawy to również źródło cukrów prostych,
 •  genetyka – u niektórych osób wykształcają się rowkowate zęby, które są bardziej podatne na próchnicę. Nie oznacza to jednak, ze Twoje dziecko na pewno będzie mieć problemy z wyglądem zębów. Jeśli znajduje się ono w grupie ryzyka, należy po prostu przestrzegać zasad prawidłowej higieny jamy ustnej,
 •  nieprawidłowa higiena jamy ustnej – przeciętna osoba poświęca zaledwie 45 sekund na szczotkowanie zębów. Zakres uwagi dziecka jest dużo węższy, więc prawdopodobieństwo, że myje je krócej niż 2 minuty jest duże,
 •  karmienie butelką – pozostawianie butelki w łóżeczku dziecka może je uspokoić i przygotować do snu, ale należy pamiętać, że cukier zawarty w mleku pokrywającym jego ząbki powoduje próchnicę.

Co można zrobić, aby zapobiec rozwojowi nieładnych zębów u dziecka?

 

 1. Wyrób u dziecka zdrowe nawyki – podstawą jest mycie zębów 2 razy dziennie przez 2 minuty. Aby to osiągnąć, spróbuj umilić mu ten czas, np. słuchając piosenek.
 2. Zacznij szczotkowanie, jak tylko pojawi się pierwszy ząb mleczny.
 3. Stosuj pastę do zębów z fluorem – dobierz ilość i rodzaj pasty odpowiednio do wieku, zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej.
 4. Obserwuj dziecko podczas szczotkowania – upewnisz się w ten sposób, że nie połyka pasty i że stosuje prawidłową technikę szczotkowania zębów.
 5. Zadbaj o dietę dziecka – ogranicz spożycie słodyczy, herbatników i słodkich potraw, w miarę możliwości podawaj mu lekarstwa bez cukru i spróbuj zrezygnować z soków owocowych (jeśli jest to trudne, rozwadniaj je).
 6. W szóstym miesiącu życia zacznij podawać dziecku kubek – to jedna z zasad prawidłowej higieny jamy ustnej; druga to odstawienie dziecka od butelki w pierwszym roku życia.
 7. Zastanów się nad fluoryzacją/lakierowaniem – jeśli dziecko znajduje się w grupie ryzyka rozwoju próchnicy albo wystąpiły u niego wczesne objawy tej choroby, pomóc może lakierowanie zębów fluorem. Dentysta powie Ci, jakie korzyści przyniesie dziecku ten zabieg.
 8. Dbanie o zęby dziecka to nie tylko zasadniczy warunek zdrowia jamy ustnej, ale również podstawa ogólnego zdrowia i samopoczucia. Prawidłowa higiena jamy ustnej zapewni dziecku piękny uśmiech na całe życie.

Więcej artykułów