Untitled (1920 × 933 px) - 1

Jaką szczoteczkę do zębów wybrać dla swojego dziecka?

Przygotuj szczoteczkę do zębów dla swojego dziecka

 

Każdy rodzic chce jak najlepiej dla swojego dziecka i zrobi wszystko, co w jego mocy, aby zapewnić mu zdrowie i dobre samopoczucie. Podobnie jak inni rodzice, z pewnością zastanawiasz się, kiedy zaczną mu się wyrzynać pierwsze ząbki, jak je prawidłowo czyścić, jakiej szczoteczki używać i czy warto stosować preparaty zawierające fluor. Nie martw się – znajdziesz tu odpowiedzi na wszystkie pytania!

Kiedy rozpoczyna się ząbkowanie?

 

Jak wyjaśnia portal Medonet, ząbkowanie rozpoczyna się zazwyczaj w okolicy 6. miesiąca życia, jednak nie jest to złota reguła i czasem ząbkowanie może wystąpić z kilkutygodniowym opóźnieniem lub wyprzedzeniem. Każde dziecko jest inne i rozwija się we własnym tempie!

Kiedy należy zacząć myć dziecku zęby?

 

Prawidłowe nawyki związane z higieną jamy ustnej najlepiej wpajać dziecku już na wczesnych etapach życia. Warto zacząć od dobrej szczoteczki do zębów, ale pamiętaj, że wybór zależy od wieku i zdolności motorycznych dziecka. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które ułatwią Ci podjęcie decyzji.

Okres od narodzin do 2. roku życia

 

Pierwszy ząb wyrzyna się dopiero około 6. miesiąca, ale w międzyczasie możesz zacząć wpajać dziecku zdrowe nawyki. Czyść jamę ustną malucha miękką, czystą szmatką dwa razy dziennie, a usuniesz gromadzące się tam bakterie i przyzwyczaisz go do rutynowych zabiegów pielęgnacyjnych.

 

Po wyrznięciu się pierwszego ząbka, zacznij używać szczoteczki i myj dziecku zęby dwa razy dziennie. Dziecięca szczoteczka z małą główką i miękkim włosiem ułatwi czyszczenie jamy ustnej i nie podrażni wrażliwych dziąseł malucha. Po pewnym czasie dziecko zaczynie samo sięgać po szczoteczkę. Wybierz taką, która ma miękkie włosie, małą główkę i szeroką, ergonomiczną rączkę – maluch nie będzie mieć żadnych problemów z utrzymaniem szczoteczki.

 

Wiele dzieci opiera się próbom szczotkowania. Spróbuj zachęcić je do mycia zębów, wybierając szczoteczkę z jego ulubioną postacią. W Internecie znajdziesz też wiele treści, takich jak piosenki i krótkie opowieści, które uprzyjemnią dziecku czas mycia ząbków.

Okres od 2. do 6. roku życia

 

W tym okresie szybko zaczynają rozwijać się zdolności motoryczne dziecka – wkrótce będzie mogło ono samodzielnie szczotkować zęby. Przygotuj dziecięcą szczoteczkę z miękkim włosiem, wąską, ergonomiczną rączką oraz większą główką, która zadba o zdrowy uśmiech. Dziecko może nie być w stanie samodzielnie myć zębów, dopóki nie ukończy szóstego roku życia. W tym czasie maluch powoli uczy się odpowiedniej techniki i nabiera zdolności manualnych, dlatego bardzo ważna jest pomoc rodzica podczas mycia zębów.

Rekomendowane produkty

 • <span>elmex® Dla dzieci</span> Szczoteczka do nauki mycia zębów dla dzieci w wieku 0-3 lat

  Szczoteczka do nauki mycia zębów dla dzieci w wieku 0 - 3 lat opracowana z myślą o łagodnej pielęgnacji i czyszczeniu pierwszych ząbków.
  Kup teraz »
 • <span>elmex® Dla dzieci</span> Szczoteczka do zębów dla dzieci w wieku 3-6 lat

  Szczoteczka elmex® Junior dla dzieci w wieku 3-6 lat jest stworzona z myślą o nauce mycia zębów połączonej z zabawą.
  Kup teraz »

Stosowanie fluoru u dzieci

 

Pasta do zębów z fluorem to najlepszy sposób na zdrowe i wytrzymałe zęby. Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, pasta do zębów dla dzieci powinna zawierać fluor w stężeniu odpowiednim do wieku dziecka, tj.:

 

 • dzieci w wieku 0-3 lata: fluor w stężeniu 1000 ppm, ilość nakładanej na szczoteczkę pasty wielkości ziarna ryżu,
 • dzieci w wieku 3-6 lat: fluor w stężeniu 1000 ppm, ilość nakładanej na szczoteczkę pasty wielkości ziarna grochu,
 • dzieci powyżej 6. roku życia: fluor w stężeniu 1000-1500 ppm, ilość nakładanej na szczoteczkę pasty to połowa/cała długość szczoteczki.

 

Podczas mycia zębów przez dzieci zwracaj uwagę, by nie dochodziło do połknięcia przez dziecko pasty.

Wymiana szczoteczki do zębów

 

Im starsza szczoteczka, tym mniej skuteczna w walce z płytką nazębną. Należy ją więc wymieniać co trzy miesiące, a nawet częściej, jeśli włosie zaczyna się strzępić lub rozdzielać. Daj dziecku nową szczoteczkę również wtedy, gdy przeszło chorobę, aby uniknąć ponownej infekcji. Prawidłowa higiena jamy ustnej oraz odpowiednia szczoteczka i pasta do zębów zapewnią dziecku zdrowy i piękny uśmiech. Jeśli nie wiesz, jaką szczoteczkę wybrać, skonsultuj się z dentystą.

 

Więcej artykułów