Szczotkowanie zębów u dzieci – co robić, jeśli dziecko nie chce myć zębów?

Szczotkowanie zębów u dzieci

Mycie zębów dziecku jest czasochłonne i wymaga zaangażowania rodziców. Mimo wszystko bardzo ważne jest przyzwyczajanie go do dbania o higienę jamy ustnej już od pierwszych dni życia. Co robić, jeśli dziecko nie chce myć zębów? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które zachęcą je do szczotkowania.

W jakim wieku dzieci powinny zacząć myć zęby?

Jak tylko pojawi się pierwszy ząb mleczny! W większości przypadków zęby zaczynają wyrzynać się około 6. miesiąca życia, choć nie jest to żadną regułą. Stosuj bardzo małą ilość pasty z fluorem (zgodnie z lokalnymi zaleceniami) i szczotkuj zęby dziecka dwa razy dziennie.

W jakim wieku dzieci mogą samodzielnie myć zęby?

Jak wyjaśnia portal Medicover, rodzice powinni nadzorować dzieci podczas mycia zębów do 7. roku życia, a czasem nawet dłużej. Począwszy od tego momentu większość jest już w stanie szczotkować samodzielnie, ale warto je obserwować i upewnić się, że robią to poprawnie i nie krócej niż dwie minuty. Do 12. roku życia dziecko powinno mieć już wyrobione prawidłowe nawyki i nie wymaga nadzoru.

Jak szczotkować dziecku zęby?

Najlepiej wpoić dziecku właściwą technikę szczotkowania już na wczesnych etapach życia – w okresie dorosłości nie będzie mieć z tym żadnych kłopotów. Szczoteczka powinna mieć miękkie włosie. Ustaw ją pod kątem 45 stopni do dziąseł. Prowadź rękę dziecka, wykonując koliste ruchy – w ten sposób pokażesz mu, na czym polega prawidłowa technika. Powierzchnie żujące należy czyścić delikatnie, wykonując ruchy do tyłu i do przodu. Możesz użyć lusterka i pokazać dziecku zakątki, do których dociera szczoteczka. Mycie zębów stanie się wtedy zabawniejsze. Naucz je wypluwania pasty po dwóch minutach – w żadnym razie nie powinno jej połykać. Po zakończeniu szczotkowania nie każ mu płukać jamy ustnej, bo zmniejsza to skuteczność fluoru. Nie pozwól dziecku wylizywać ani jeść pasty prosto z tubki!

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

  • Zaangażuj dziecko – pozwól mu wybrać szczoteczkę w ulubionym kolorze lub z ulubioną postacią, a będzie niecierpliwie czekać na porę szczotkowania.
  • Myjcie zęby razem – spraw, aby szczotkowanie stało się czynnością wykonywaną w gronie rodziny. Spędzicie ze sobą więcej czasu rano i wieczorem, a mycie zębów nie będzie wyglądało jak obowiązek.
  • Zapewnij dziecku rozrywkę – istnieje wiele sposobów na uprzyjemnienie maluchowi chwil spędzanych na szczotkowaniu. Medicover przekonuje, że wspólne mycie zębów może być dla dziecka dobrą zabawą. Możecie wtedy śpiewać piosenki, robić śmieszne miny do lustra, a codzienna rutyna mycia zębów przestanie być przykrym obowiązkiem.
  • Daj dziecku dobry przykład – umyj zęby przed dzieckiem albo pozwól mu zrobić to za Ciebie. Dostarczysz mu w ten sposób wiele radości. Portal Medicover przypomina, że dzieci uczą się poprzez naśladowanie innych, głównie rodziców, a poza tym wspólne mycie zębów może być dla dziecka dobrą zabawą.

Co robić, jeśli dziecko nie chce szczotkować zębów?

Upewnij się, że zachęcasz je do mycia zębów o prawidłowej porze. Może to być naprawdę trudne, zwłaszcza jeśli próbujesz działać zgodnie z rutynowym harmonogramem i wyznaczoną porą snu. Jeśli dziecko poświęca całą swoją uwagę zabawie, namawianie go do mycia zębów sprawi, że czynność ta stanie się przykrym obowiązkiem. Powiedz mu, że nadszedł czas na wieczorną rutynę i daj mu pięć minut na zakończenie zabawy. Jeśli dziecko nie znosi mycia zębów, stosuj nagrody – przeczytaj mu później ulubioną historię albo pozwól mu zostać przed telewizorem jeszcze dziesięć minut.

Jeśli nic nie pomaga...

Jak wyjaśnia portal Medicover, aby zachęcić dziecko do mycia zębów, można kupić mu nową szczoteczkę do zębów, stosować płyn barwiący lub nagradzać je za regularne sięganie po szczoteczkę.

Jak zachęcić starsze dzieci do mycia zębów?

Jeśli starsze dziecko nie ma motywacji do mycia zębów, wpojenie mu prawidłowej techniki szczotkowania może być naprawdę trudne. Spróbuj je do tego przekonać, ale jeśli nadal nie chce myć zębów, zapytaj je dlaczego. Jeśli ta czynność wydaje mu się nudna, wytłumacz mu, że niektóre czynności, takie jak prysznic albo właśnie szczotkowanie, są niezbędne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Przedstaw mu konsekwencje zaniedbania tych elementów codziennej rutyny, takich jak ubytki, zapalenie dziąseł i utrata zębów. Jeśli to nie pomoże, spróbuj odwołać się do jego próżności. Starsze dzieci przywiązują dużą uwagę do swojego wyglądu, a szczotkowanie zębów zapewnia śnieżnobiały uśmiech. Przede wszystkich jednak uzbrój się w cierpliwość – dziecko uczy się przez cały czas. Na pewno nie chcesz, aby rozwinęły się u niego ubytki, ale jeśli tak się stanie, może to być dla niego zachętą do lepszego dbania o higienę jamy ustnej.

Więcej artykułów