Untitled (1920 × 933 px) - 1

Szczotkowanie zębów u dzieci – co robić, jeśli dziecko nie chce myć zębów?

Mycie zębów dziecku jest czasochłonne i wymaga zaangażowania rodziców. Mimo to, bardzo ważne jest przyzwyczajanie dzieci do dbania o higienę jamy ustnej już od pierwszych dni życia. Co robić, jeśli dziecko nie chce myć zębów? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które zachęcą je do szczotkowania.

W jakim wieku dzieci powinny zacząć myć zęby?

 

Jak tylko pojawi się pierwszy ząb mleczny! W większości przypadków zęby zaczynają wyrzynać się około 6. miesiąca życia, choć nie jest to żadną regułą. Dla dzieci do 3. roku życia stosuj pastę z fluorem w ilości ziarnka ryżu i szczotkuj zęby dziecka dwa razy dziennie.

W jakim wieku dzieci mogą samodzielnie myć zęby?

 

Rodzice powinni nadzorować dzieci podczas mycia zębów do 7. roku życia, a czasem nawet dłużej. Począwszy od tego momentu, większość jest już w stanie szczotkować zęby samodzielnie, ale warto je obserwować i upewnić się, że robią to poprawnie i nie krócej niż dwie minuty. Do 12. roku życia dziecko powinno mieć już wyrobione prawidłowe nawyki mycia zębów.

Jak szczotkować dziecku zęby?

 

Najlepiej wpoić dziecku właściwą technikę szczotkowania już na wczesnych etapach życia – w okresie dorosłości nie będzie mieć z tym żadnych kłopotów. Przy okazji, zadbaj o to, aby szczoteczka dla dziecka miała miękkie włosie, a pasta do zębów zawierała odpowiedną ilość fluoru.

 

 1. Ustaw szczoteczkę pod kątem 45 stopni do dziąseł. Prowadź rękę dziecka, wykonując koliste ruchy – w ten sposób pokażesz mu, na czym polega prawidłowa technika.
 2. Powierzchnie żujące należy czyścić delikatnie, wykonując ruchy do tyłu i do przodu. Możesz użyć lusterka i pokazać dziecku zakątki, do których dociera szczoteczka. Mycie zębów stanie się wtedy zabawniejsze.
 3. Naucz je wypluwania pasty po dwóch minutach – w żadnym razie nie powinno jej połykać. Po zakończeniu szczotkowania nie każ mu płukać jamy ustnej, bo zmniejsza to skuteczność fluoru. Nie pozwól dziecku wylizywać ani jeść pasty prosto z tubki!

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

 

 • Zaangażuj dziecko – pozwól mu wybrać szczoteczkę w ulubionym kolorze lub z ulubioną postacią, a będzie niecierpliwie czekać na porę szczotkowania.
 • Myjcie zęby razem – spraw, aby szczotkowanie stało się czynnością wykonywaną w gronie rodziny. Spędzicie ze sobą więcej czasu rano i wieczorem, a mycie zębów nie będzie wyglądało jak obowiązek.
 • Zapewnij dziecku rozrywkę – istnieje wiele sposobów na umilenie maluchowi chwil spędzanych na szczotkowaniu, np. wspólne mycie zębów może być dla dziecka dobrą zabawą. Możecie wtedy śpiewać piosenki, robić śmieszne miny do lustra, a codzienna rutyna mycia zębów przestanie być przykrym obowiązkiem.
 • Użyj ciekawych i atrakcyjnych produktów do higieny jamy ustnej - dodatkowe urozmaicenie rutyny mycia zębów poprzez zastosowanie np. płynu barwiącego osad nazębny może być dobrym sposobem, aby zachęcić dziecko do tej czynności.
 • Daj dziecku dobry przykład – umyj zęby przed dzieckiem albo pozwól mu zrobić to za Ciebie. Dostarczysz mu w ten sposób wiele radości. Dzieci uczą się poprzez naśladowanie innych, dlatego wspólne mycie zębów może być dla dziecka okazją, aby podpatrzeć, jak robią to rodzice.

Co robić, jeśli dziecko nie chce szczotkować zębów?

 

Upewnij się, że zachęcasz je do mycia zębów o prawidłowej porze. Może to być naprawdę trudne, zwłaszcza jeśli próbujesz działać zgodnie z rutynowym harmonogramem i wyznaczoną porą snu. Jeśli dziecko poświęca całą swoją uwagę zabawie, namawianie go do mycia zębów sprawi, że czynność ta stanie się przykrym obowiązkiem. Powiedz mu, że nadszedł czas na wieczorną rutynę i daj mu pięć minut na zakończenie zabawy. Jeśli dziecko nie znosi mycia zębów, stosuj nagrody – przeczytaj mu później ulubioną historię albo pozwól mu zostać przed telewizorem jeszcze dziesięć minut.

Rekomendowane produkty

 • <span>elmex® Dla dzieci</span> Szczoteczka do zębów dla dzieci w wieku 3-6 lat

  Szczoteczka elmex® Junior dla dzieci w wieku 3-6 lat jest stworzona z myślą o nauce mycia zębów połączonej z zabawą.
  Kup teraz »
 • <span>elmex® Dla dzieci</span> Szczoteczka do zębów

  Mała główka i włókna ułożone w kształcie litery X pomagają dokładnie myć pierwsze zęby stałe.
  Kup teraz »

Jak zachęcić starsze dzieci do mycia zębów?

 

Jeśli starsze dziecko nie ma motywacji do mycia zębów, wpojenie mu prawidłowej techniki szczotkowania może być naprawdę trudne. Jeśli ta czynność wydaje mu się nudna, wytłumacz mu, że niektóre czynności, takie jak prysznic albo właśnie szczotkowanie, są niezbędne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Przedstaw mu konsekwencje zaniedbania tych elementów codziennej rutyny, takich jak ubytki, zapalenie dziąseł i utrata zębów.

 

Jeśli to nie pomoże, spróbuj pokazać mu, że dobra higiena zapewni mu ładny wygląd (dla starszych dzieci to coraz ważniejsza kwestia), a szczotkowanie zębów zapewnia śnieżnobiały uśmiech. Przede wszystkich jednak uzbrój się w cierpliwość – dziecko uczy się przez cały czas. Na pewno nie chcesz, aby rozwinęły się u niego ubytki, ale jeśli tak się stanie, może to być dla niego zachętą do lepszego dbania o higienę jamy ustnej.

Więcej artykułów