Odpowiednia pielęgnacja dziecięcych zębów

Jama ustna i zęby dzieci stale się zmieniają. Dlatego konieczne jest stosowanie specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

0-3 lata

Rozwój uzębienia

Około 6 do 8 miesiąca życia pojawiają się pierwsze zęby mleczne. Kolejne zęby wyrzynają się stopniowo.

Szczotkowanie zębów

Pierwsze ząbki powinny być szczotkowane codziennie, szczególnie wieczorem. Umożliwi to usunięcie groźnej płytki nazębnej. Do 2 roku życia zęby dziecka należy szczotkować dziecięcą pastą z fluorem raz dziennie, a następnie – dwa razy dziennie.

3-6 lat

Rozwój uzębienia

Około 3 roku życia większość dzieci posiada już komplet zębów mlecznych i rozpoczyna się rozwój stałego uzębienia górnej i dolnej szczęki.

Szczotkowanie zębów

Dzieci zaczynają lubić samodzielne mycie zębów i wypróbowują przeróżne metody trzymania szczoteczki. Na tym etapie rozwoju dziecko jest w stanie wyszczotkować jedynie powierzchnie żujące zębów. 

Zęby dziecka w tym wieku będą wolne od płytki nazębnej dopiero po dokładnym ich oczyszczeniu przez osobę dorosłą.

6-12 lat

Rozwój uzębienia

Ruszające się zęby mleczne, przestrzenie pomiędzy zębami i wyrzynające się zęby stałe sprawiają, że higiena jamy ustnej w okresie przejściowym jest utrudniona. Ponadto, nowe zęby stałe wymagają szczególnej ochrony. W rezultacie zwiększa się ryzyko powstania ubytków.

Szczotkowanie zębów

Aby chronić nowe zęby stałe przed ubytkami, należy wybrać pastę o podwyższonej zawartości fluoru (1000-1500 ppm). Szczoteczki do zębów z włóknami ułożonymi w kształt litery X sprawdzają się najlepiej, ponieważ skuteczniej radzą sobie z usuwaniem płytki nazębnej spomiędzy zębów.

Zapobieganie ubytkom, z fluorem

Stosowanie dziecięcej pasty do zębów z fluorem zapewnia ochronę przed ubytkami. Pasta do zębów elmex® DLA DZIECI zawiera skuteczny aminofluorek w dawce 500 ppm.

Poprawna technika szczotkowania

Powierzchnie żujące

Zacznij od szczotkowania do przodu i do tyłu: aby oczyścić wierzchnią stronę zębów. Rozpocznij po stronie prawej od samego tyłu. Na początek dolne zęby, następnie oczyść zęby górne i powtórz to samo po stronie lewej.

Powierzchnie zewnętrzne

Następnie oczyść powierzchnie zewnętrzne. Rysuj kółka szczoteczką: po prawej stronie, od tyłu do przodu, po czym powtórz po stronie lewej. Następnie zbliż do siebie zęby górne i dolne (jak podczas gryzienia) i w ten sam sposób oczyść siekacze.

Powierzchnie wewnętrzne

Na koniec należy wyszczotkować wewnętrzne powierzchnie zębów górnej i dolnej szczęki. Tak jak poprzednio rozpocznij od tyłu i szczotkuj od czerwonego do białego – od dziąseł do góry zęba. 

I pamiętaj: szczotkuj zęby po każdym posiłku.