banner-articles-category-kids.jpg

Odpowiednia pielęgnacja dziecięcych zębów

Jama ustna i zęby dzieci stale się zmieniają, dlatego konieczne jest stosowanie specjalnych zabiegów higienizacyjnych.


0-3 lata


Rozwój uzębienia
 

Od około 6. do 8. miesiąca życia pojawiają się pierwsze zęby mleczne. Kolejne zęby wyrzynają się stopniowo.


Szczotkowanie zębów
 

Pierwsze ząbki powinny być szczotkowane codziennie, rano i wieczorem pastą do zębów dla dzieci o zawartości fluoru 1000 ppm w ilości ziarna ryżu.


3-6 lat


Rozwój uzębienia

 

Około 3 roku życia większość dzieci posiada już komplet zębów mlecznych i rozpoczyna się rozwój stałego uzębienia górnej i dolnej szczęki.


Szczotkowanie zębów
 

Dzieci zaczynają lubić samodzielne mycie zębów i wypróbowują przeróżne metody trzymania szczoteczki. Na tym etapie rozwoju dziecko jest w stanie wyszczotkować jedynie powierzchnie żujące zębów.
 

Zęby dziecka w tym wieku będą wolne od płytki nazębnej dopiero po dokładnym ich oczyszczeniu przez osobę dorosłą pastą do zębów dla dzieci o zawartości fluoru 1000 ppm w ilości ziarna groszku, dwa razy dziennie.


6-12 lat


Rozwój uzębienia
 

Ruszające się zęby mleczne, przestrzenie pomiędzy zębami i wyrzynające się zęby stałe sprawiają, że higiena jamy ustnej w okresie przejściowym jest utrudniona. Ponadto, nowe zęby stałe wymagają szczególnej ochrony. W rezultacie zwiększa się ryzyko powstania ubytków.


Szczotkowanie zębów
 

Aby chronić nowe zęby stałe przed ubytkami, należy wybrać pastę o podwyższonej zawartości fluoru (1000-1500 ppm). Szczoteczki do zębów z włóknami ułożonymi w kształt litery X sprawdzają się najlepiej, ponieważ skuteczniej radzą sobie z usuwaniem płytki nazębnej między zębami. 

Zapobieganie ubytkom za pomocą fluoru
 

Stosowanie pasty do zębów z fluorem dla dzieci zapewnia ochronę przed ubytkami. Pasta do zębów elmex® Dla dzieci zawiera skuteczny aminofluorek w dawce 1000 ppm.

Poprawna technika szczotkowania

myszka-1.png

Powierzchnie żujące

 

Zacznij od szczotkowania ruchami przód-tył, aby oczyścić wierzchnią stronę zębów. Rozpocznij po stronie prawej od samego tyłu, na początek dolne zęby. Następnie oczyść zęby górne i powtórz to samo po stronie lewej.

myszka-vol2.png

Powierzchnie zewnętrzne

 

Dalej oczyść powierzchnie zewnętrzne zębów. Rysuj kółka szczoteczką po prawej stronie, od tyłu do przodu, po czym powtórz po stronie lewej. Następnie zbliż do siebie zęby górne i dolne (jak podczas gryzienia) i w ten sam sposób oczyść siekacze.

myszka-3.png

Powierzchnie wewnętrzne

 

Na koniec należy wyszczotkować wewnętrzne powierzchnie zębów górnej i dolnej szczęki. Tak jak poprzednio, rozpocznij od tyłu i szczotkuj, kierując szczoteczkę od dziąseł do końca zęba.

 

I pamiętaj - szczotkuj zęby po każdym posiłku!

Dowiedz się więcej o ochronie szkliwa

 • Untitled design - 1

  Wyrzynanie się pierwszych zębów u dziecka - dbanie o jamę ustną | elmex®

  Okres ząbkowania to czas, kiedy należy rozpocząć rutynę higieny jamy ustnej u dzieci. Przeczytaj, co robić podczas ząbkowania i jak zadbać o zęby niemowląt.
 • Untitled design - 1

  Z fluorem czy bez – jaka pasta do zębów będzie najlepsza dla Twojego dziecka? | elmex®

  Dowiedz się, jaką ilość fluoru powinna mieć pasta dla dzieci i jaka pasta będzie dla twojego dziecka najlepsza.
 • Untitled (1920 × 933 px) - 1

  Jaka pasta do zębów będzie najlepsza dla Twojego dziecka? | elmex®

  Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, jaka pasta do zębów będzie najlepsza dla ich dziecka: z fluorem czy bez? Jaka ilość tego pierwiastka jest bezpieczna i jak należy dbać o zęby dziecka? Czytaj dalej, a dowiesz się więcej.
 • Untitled (1920 × 933 px) - 1

  Co robić, jeśli dziecko nie chce myć zębów? | elmex®

  Mycie zębów dziecku jest trudne. Co robić, jeśli dziecko nie chce ich szczotkować? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które je do tego zachęcą.
 • Untitled (1920 × 933 px) - 1

  Jak zapobiec rozwojowi nieładnych zębów u dzieci? | elmex®

  Prawidłowa higiena jamy ustnej to podstawa zapobiegania próchnicy u dziecka. Dowiedz się, jak zadbać o zęby dziecka i uniknąć nieestetycznych problemów.