Dentysta, dziecko i rodzic w gabinecie stomatologicznym

Odpowiednia pielęgnacja dziecięcych zębów

Jama ustna i zęby dzieci stale się zmieniają, dlatego konieczne jest stosowanie specjalnych zabiegów higienizacyjnych.

Dorosły uczy dziecko jak prawidłowo szczotkować zęby.


0-3 lata


Rozwój uzębienia
 

Od około 6. do 8. miesiąca życia pojawiają się pierwsze zęby mleczne. Kolejne zęby wyrzynają się stopniowo.


Szczotkowanie zębów
 

Pierwsze ząbki powinny być szczotkowane codziennie, rano i wieczorem pastą do zębów dla dzieci o zawartości fluoru 1000 ppm w ilości ziarna ryżu.

Chłopiec szczotkujący zęby w łazience.


3-6 lat


Rozwój uzębienia

 

Około 3 roku życia większość dzieci posiada już komplet zębów mlecznych i rozpoczyna się rozwój stałego uzębienia górnej i dolnej szczęki.


Szczotkowanie zębów
 

Dzieci zaczynają lubić samodzielne mycie zębów i wypróbowują przeróżne metody trzymania szczoteczki. Na tym etapie rozwoju dziecko jest w stanie wyszczotkować jedynie powierzchnie żujące zębów.
 

Zęby dziecka w tym wieku będą wolne od płytki nazębnej dopiero po dokładnym ich oczyszczeniu przez osobę dorosłą pastą do zębów dla dzieci o zawartości fluoru 1000 ppm w ilości ziarna groszku, dwa razy dziennie.

Młoda dziewczyna z aparatem ortodontycznym uśmiechając się, trzymając lizaka.


6-12 lat


Rozwój uzębienia
 

Ruszające się zęby mleczne, przestrzenie pomiędzy zębami i wyrzynające się zęby stałe sprawiają, że higiena jamy ustnej w okresie przejściowym jest utrudniona. Ponadto, nowe zęby stałe wymagają szczególnej ochrony. W rezultacie zwiększa się ryzyko powstania ubytków.


Szczotkowanie zębów
 

Aby chronić nowe zęby stałe przed ubytkami, należy wybrać pastę o podwyższonej zawartości fluoru (1000-1500 ppm). Szczoteczki do zębów z włóknami ułożonymi w kształt litery X sprawdzają się najlepiej, ponieważ skuteczniej radzą sobie z usuwaniem płytki nazębnej między zębami. 

Młoda pacjentka podczas rutynowego badania stomatologicznego.

Zapobieganie ubytkom za pomocą fluoru
 

Stosowanie pasty do zębów z fluorem dla dzieci zapewnia ochronę przed ubytkami. Pasta do zębów elmex® Dla dzieci zawiera skuteczny aminofluorek w dawce 1000 ppm.

Poprawna technika szczotkowania

Rysunek uśmiechniętej myszy szczotkującej zęby

Powierzchnie żujące

 

Zacznij od szczotkowania ruchami przód-tył, aby oczyścić wierzchnią stronę zębów. Rozpocznij po stronie prawej od samego tyłu, na początek dolne zęby. Następnie oczyść zęby górne i powtórz to samo po stronie lewej.

Rysunek uśmiechniętej myszki myjącej zęby

Powierzchnie zewnętrzne

 

Dalej oczyść powierzchnie zewnętrzne zębów. Rysuj kółka szczoteczką po prawej stronie, od tyłu do przodu, po czym powtórz po stronie lewej. Następnie zbliż do siebie zęby górne i dolne (jak podczas gryzienia) i w ten sam sposób oczyść siekacze.

Maskotka myszy promująca zdrowie jamy ustnej.

Powierzchnie wewnętrzne

 

Na koniec należy wyszczotkować wewnętrzne powierzchnie zębów górnej i dolnej szczęki. Tak jak poprzednio, rozpocznij od tyłu i szczotkuj, kierując szczoteczkę od dziąseł do końca zęba.

 

I pamiętaj - szczotkuj zęby po każdym posiłku!

Dowiedz się więcej o ochronie szkliwa