Untitled design - 1

Z fluorem czy bez – jaka pasta do zębów będzie najlepsza dla Twojego dziecka?

W aptece dostępnych jest wiele past dla dzieci niezawierających fluoru. Być może zadajesz sobie następujące pytanie - która pasta do zębów będzie najlepsza dla Twojego dziecka: z fluorem czy bez? Wcześniejsze dane sugerowały, że dzieci w wieku poniżej 2 lat powinny stosować pasty do zębów bez fluoru. Najczęściej powoływano się na fakt, że dzieci do 3. roku życia mają ograniczoną zdolność wypluwania i mogą połykać duże ilości pasty. Jednak obecnie stosowanie u dzieci pasty do zębów z fluorem zalecane jest przez ekspertów, w tym przez Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej.

Skąd ta dyskusja na temat fluoru w pastach do zębów dla dzieci?

 

Fluor wchłaniany w dużych ilościach przez długi czas jest niebezpieczny dla zdrowia. Może powodować wiele problemów, takich jak zaburzenia układu kostnego i szkieletowego. Jak jednak wyjaśnia portal ABC Zdrowie, niewielka ilość pasty, jaką stosujemy do mycia zębów, nie działa na nasz organizm w sposób szkodliwy.

 

Jednym z argumentów podawanych podczas dyskusji na temat używania pasty z lub bez fluoru jest występowanie takiej choroby jak fluoroza. Badacze z Zakładu Stomatologii Dziecięcej Instytutu Stomatologii AM w Warszawie tłumaczą, że fluoroza zębów to stan patologiczny, powstały w wyniku nadmiernej ekspozycji zęba na związki fluoru w okresie rozwoju szkliwa (od okresu okołoporodowego do około 7. roku życia). Jednak aby taki stan się rozwinął, dzieci musiałyby przyjmować fluor w ogromnych ilościach przez długi okres. Co więcej, ryzyko związane z próchnicą przewyższa zagrożenia, z jakimi wiąże się fluoroza.

Czy pasty do zębów z fluorem są bezpieczne dla dzieci?

 

Pracownicy Zakładu Stomatologii Dziecięcej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Akademii Stomatologii Dziecięcej oraz stanowiskiem polskich ekspertów, twierdzą, że dzieci od 0 do 6 roku życia powinny stosować pastę o zawartości fluoru 1000 ppm oraz ilości odpowiadającej wielkości ziarna ryżu (dzieci 0-3 lat) lub ziarna grochu (3-6 lat).

 

Ważne jest, aby podczas mycia zębów rodzice kontrolowali dzieci i nie dopuszczali do połknięcia przez nie pasty. Jeśli podczas szczotkowania zdarzy się taka sytuacja, nie należy panikować - taka ilość pasty nie wywoła u dzieci fluorozy. Należy jednak pamiętać, aby:

 • trzymać pastę do zębów poza zasięgiem dzieci,
 • samemu dozować nakładaną na szczoteczkę ilość pasty,
 • kontrolować dziecko podczas szczotkowania zębów i w razie potrzeby pomagać mu w tej czynności.

Jakie jest ryzyko związane ze stosowaniem u dzieci past do zębów z dużą zawartością fluoru?

 

W przypadku zaawansowanej próchnicy lub wysokiego ryzyka powstawania ubytków dentysta może przepisać pacjentowi pastę do zębów z dużą zawartością fluoru. W porównaniu z produktami sprzedawanymi bez recepty, ilość tego pierwiastka jest tu znacznie większa i może wynosić nawet 5000 ppm. Jest to dawka zdecydowanie nieodpowiednia dla dzieci! Większość past dla dzieci zawiera 1000-1350 ppm fluoru. Pasty dostępne na rynku zawierają maksymalnie 1500 ppm fluoru, natomiast te o wyższym poziomie rzadko pojawiają się w ogólnodostępnych sklepach i najczęściej są sprzedawane na receptę.

 

Rekomendowane produkty

 • <span>elmex® Dla dzieci</span> Pasta do zębów dla dzieci w wieku 0 - 6 lat

  Pasta do zębów elmex® Dla Dzieci z aminofluorkiem. Dla dzieci w wieku 0 - 6 lat.
  Kup teraz »
 • <span>elmex® Dla dzieci </span>Pasta do zębów

  Pasta do zębów elmex® Junior z aminofluorkiem to ochrona nowych zębów stałych przed próchnicą.
  Kup teraz »

Ile fluoru powinna zawierać pasta do zębów dla dzieci?

 

Jak wynika z badań przytaczanych przez portal Infodent24, pasta zawierająca 1000 ppm lub 1100 ppm fluoru lepiej chroni osoby dorosłe przed próchnicą niż pasta bez fluoru. Natomiast szczotkowanie zębów pastą zawierającą 1500 ppm fluoru zmniejsza u dzieci liczbę zębów mlecznych zaatakowanych przez próchnicę w porównaniu z pastą bez fluoru. Jeśli Twoje dziecko potrafi już wypluwać pastę, możesz kupić mu produkt z wyższą zawartością tego pierwiastka – 1350 ppm. Jeśli nie wiesz, jaką pastę wybrać dla swojego malucha, skonsultuj się z dentystą lub lekarzem pediatrą.

Z fluorem czy bez – jaka pasta do zębów będzie najlepsza dla Twojego dziecka?

 

Jeśli Twoje dziecko ma specjalne potrzeby lub jeśli obawiasz się, że będzie połykać duże ilości fluoru, skonsultuj się z lekarzem pediatrą lub dentystą. Zapytaj, czy stosowanie pasty do zębów bez fluoru nabytej w aptece jest dobrym pomysłem. Większość udokumentowanych przypadków zatrucia fluorkami ma związek z regularnym, nadmiernym spożyciem tych związków.

 

Fluoroza obecna na zębach mlecznych zwykle nie wpływa na stan zębów stałych (tylko w wyjątkowych przypadkach). Fluor występuje w wodzie pitnej i żywności, więc nie można go całkowicie uniknąć. Jeśli chodzi o zdrowie zębów, pasta zawierająca fluor to najlepszy wybór, gdyż zwiększone ryzyko próchnicy zębów mlecznych może skutkować problemami z zębami stałymi, a nieleczona, zaawansowana próchnica ma wpływ na ogólny stan zdrowia dziecka. Tylko Ty decydujesz o tym, co jest najlepsze dla Twojego malucha.

 

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zapoznaj się z najnowszymi badaniami dotyczącymi stosowania u dzieci past do zębów z fluorem (w tym wytycznymi fluorkowymi) lub skonsultuj się z dentystą.

 

Więcej artykułów